اهمیت و نقش گرافیک و هنر طراحی در تابلو سازی

اهمیت و نقش گرافیک و هنر طراحی در تابلو سازی

طراحی یکی از عناصر اصلی در تابلوسازی می باشد؛ یک تابلو تبلیغاتی علاوه بر اینکه پیام مورد هدف را به مخاطبین خود بصورت صحیح برساند پیش از آن باید از مجذوبیت بالایی برخوردار باشد تا توجه بیننده را به خود جلب کند. طراحی و هنر یک علم بصری می باشد به همین جهت همواره در زمینه های مختلفی از آن استفاده می کردند، امروزه نیز با پیشرفت تکنولوژی و فناوری های گوناگون در سطح گسترده تری از این علم استفاده می شود.

گرافیک مدرن

در هنر گرافیک مدرن، هنرمند با شناخت صحیح از جامعه و نیاز های آن در پی خلق آثار هنری می رود؛ آثاری که به این ترتیب خلق می شوند این توانایی را دارند که ارتباط مناسبی با مخاطبان خود بر قرار کنند. رنگ آمیزی و استفاده صحیح و مناسب از المان های موجود می تواند یکی از ویژگی های گرافیک مدرن در تابلوسازی باشد.

گرافیک مدرن در تابلو سازی از مواردی می باشد که در سال های اخیر مورد توجه و بررسی کارشناسان واقع شده است. یکی از اهدافی که در گرافیک مدرن به آن توجه می شود موضوع زیبایی شناسی و زیبایی های بصری است که از بوسیله تابلوسازی به نمایش گذاشته می شود؛ همچنین گرافیک مدرن در تابلو سازی سبب شده تا تابلوها علاوه بر داشتن زیبایی، نظر مخاطبان را به طور قابل قبولی جلب نمایند.

همانطور که آگاه هستید و در ابتدای مطلب نیز به آن اشاره شد تابلو سازی یکی از روش های تبلیغاتی می باشد و اگر بتوان آن را به درستی عمل نمود، علاوه بر جلب توجه مخاطبان می تواند پیام های مورد نظر صاحبان صنایع را نیز به مخاطبان انتقال دهد.

افرادی که مشاغل مختلفی دارند هزینه های زیادی را برای تبلیغات خود خرج می کنند و همه هدف آن ها شناخته شدن نزد مخاطبان است. زمانی که از هنر گرافیک مدرن در تابلوسازی استفاده می شود می توان مطمئن بود که هزینه هایی که برای این کار صرف شده در مسیر درستی هدایت شده که در آخر به نتیجه مطلوبی خواهد رسید.

ورود گرافیک مدرن به تابلو سازی

از زمان ورود گرافیک مدرن به دنیای تابلو سازی  و طراحی انواع تابلو ها از جمله تابلو چلنیوم  سال های زیادی نگذشته است. در گذشته به دلیل محدودیت هایی که در طراحی و تولید تابلوهای شهری و تابلو مغازه ها اعمال میشد، طرح های مورد استفاده تابلوها محدود به نوشته ها و طرح های ساده‌ای بود که نمی‌توانستند تامین کننده‌ی نظر مخاطبین باشند. اما امروزه با توسعه ها و پیشرفت هایی که در سطح جهانی در این صنعت انجام شده، تابلو سازها توانستند از روش های مختلفی برای این کار استفاده کنند.

ورود انواع مختلفی از تابلو ها از جمله تابلوهای چلنیوم و تابلوهای سه بعدی به بازار، باعث شد کار تا حد زیادی برای طراحان آسان گردد و شرایط را برای ورود گرافیک مدرن به این صنعت فراهم نماید.

گرافیک مدرن همراه با پیشرفت هایی که در صنعت تابلوسازی حاصل شده، این امکان را برای طراحان فراهم کرده تا در طراحی های خود از انواع تصاویر و طرح های خاص استفاده کنند. استفاده از اشعار و عباراتی که بر روی آن تامل شده و جایگزینی آن ها با شعار ها و پیام های تکراری می تواند نقشی پر رنگ در نمایش و انتقال پیام ها به مخاطبین داشته باشد.

پارامترهای مهم در گرافیک تابلو ها

در کل اگر از دیدگاه گرافیک مدرن به صنعت تابلو سازی نگاه کنیم می بینیم که سه پارامتر مهم در گرافیک تابلو ها وجود دارد:

  • استفاده از تصاویر و اشکال برای نمایش بهتر پیام و زیبایی کار باید بر اساس رنگ بندی و مطالعاتی که در زمینه رنگ شناسی انجام شده، انتخاب شوند. گرافیک مدرن باعث می شود تا انتخابی صحیح و درست داشته باشید و بر این اساس هم تابلو های زیبایی طراحی کنید هم به صورت ویژه با مخاطب ارتباط بر قرار نمایید.
  • نشانه ها همان المان هایی می باشند که بیانگر هدف و پیامی خاص هستند و وجود آن ها بر روی تابلو باعث می شود مخاطب به سرعت پیام مورد نظر را دریافت نماید.
  • پیام می تواند به صورت نوشته و شعر و متن مورد استفاده قرار بگیرد. پیام باید کوتاه و پر معنی باشد؛ شما باید بتوانید در یک سطر یا یک جمله فعالیت خود را به مخاطبان توضیح دهید.
5/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ‌ها

ارسال یک پاسخ

می‌خواهید در گفتگو‌ها شرکت کنید؟
راهنمایی رایگان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *