نکات مهم در طراحی تابلو مغازه

نکات مهم در طراحی تابلو مغازه

تابلو مغازه ؛ هدف از ایجاد و نصب تابلو بر سر درب مغازه ها، معرفی کسب و کار و جذب مشتری به داخل مغازه است. اگر هدف چنین نبود دیگر لزومی ندارد که تابلویی برای مغازه و یا فروشگاه خود نصب نماییم. اما برای اینکه به این هدف دستیابیم باید به چه نکته‌ای و توجه کنیم؟ علاوه بر کیفیت، طراحی تابلو نیز در معرفی و جذب مشتری بسیار تاثیر گذار است.

شاید بتوان عنوان کرد که تنها به وساطه یک طراحی زیبا و جذاب می‌توانید نوع فعالیت خود را برای افراد شرح دهید و او را از بیرون به داخل مغازه جذب نمایید. در آخر با استفاده از تکنیک های بازاریابی، او را به مشتری خود تبدیل نمایید. امروزه طراحی به یکی از علوم اصلی دنیا بدیل شده است. این علم به زیر شاخه های مختلفی تقسیم می‌شود که هر کدام از آنها در سمت و سوهای مختلفی مناسب می‌باشند.

از جمله زیر شاخه های طراحی در حوزه طراحی با کامپیوتر است که در صنعت تابلوسازی نیز به فراوانی از آن استفاده می‌شود. در مقاله اهمیت و نقش گرافیک و هنر طراحی در تابلو سازی به طور مفصل در رابطه با این هنر و علم صحبت کردیم؛ برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به آن مراجعه کنید.

تابلو مغازه چیست

مغازه محل کسب درآمد و فعالیت افراد است. یک مغازه برای اینکه بتواند به درستی در میان عموم، شناخته و معرفی شود باید یک استراتژی بازاریابی مناسبی داشته باشد. یکی از این راه ها، استفاده از تابلو تبلیغاتی مناسب می‌باشد. منظور از مناسب بودن این است که هر کسب و کار دارای تابلوی مخصوص به خود می‌باشد که مخاطب با دیدن تابلو متوجه حوزه کاری آن می‌شود.

برای مثال طراحیی که در تابلوهای سالن های زیبایی و آرایشی بکار گرفته می‌شود همگی دارای یک ظرافت و جذابیت خاصی هستند. اما طراحی تابلوهای مکانیکی اصلا چنین ظرافتی را ندارد.

تابلو تبلیغاتی به عنوان یک تابلو مغازه معمولا در سردرب فروشگاه ها، دفاتر، شرکت ها و مغازه ها به طرح ها و متریال های مختلفی نصب می‌شود. در نتیجه با داشتن هدف مشخص ، با استفاده از آن بتوان به تبلیغات و بازاریابی کسب و کار خود پرداخت.

نکته مهمی که در هنگام ساخت و سفارش تابلو مغازه باید به آن دقت داشت، طراحی تابلو است. همانطور که اشاره شد، طراحی تابلو مغازه می‌تواند از موثرترین عوامل در جهت بازاریابی و جذب مشتریان باشد.

ابعاد تابلو

اولین نکته‌ای که در رابطه با طراحی تابلو باید به آن توجه نمود، ابعد تابلو باید باشد. ابعاد تابلو مغازه تعیین کننده تمام مراحل ساخت یک تابلو تبلیغاتی است. ابعاد تابلو مغازه می‌تواند تعیین کننده متن تابلو، طرح تابلو، نوع تابلو، رنگ بندی تابلو و بسیاری دیگر از موارد باشد. اگر ابعاد تابلو شما بزرگ باشد، به راحتی می‌توان روی آن مانوور داد. اما درصورتی که این ابعاد کوچک باشد، نمی‌توان هرگونه تغییراتی را روی آن اعمال نمود.

نوع فعالیت مغازه

با پیشرفت ارتباطات و افزایش نیازهای جامعه، شغل ها و فعالیت های بسیاری در این بین ایجاد شدند. این موضوع باعث شده تا صاحبان کسب و کار برای تبلیغات تابلو مغازه خود از روش های نوین و خلاقانه‌ای استفاده کنند. در همین پی مشخص کردن یک صنف با استفاده از طراحی تابلو تبلیغاتی برای تابلو سازان نوعی هنر و خلاقیت محسوب می‌شود. درواقع یک مجموعه تابلوسازی حرفه‌ای باید با توجه به ابعاد تابلو مغازه، نوع فعالیت آن را به بهترین روش ممکن طراحی کند.

متن تابلو تبلیغاتی

سویمن مرحله در طراحی تابلو مغازه، متن است. متن تابلو باید کاملا خلاصه بوده و تنها اطلاعات لازم نظیر نام مغازه، شماره تلفن، پیام تبلیغاتی و … را در برگیرد. نباید توضیحات اضافی در آن وجود داشته باشد. درواقع متن تابلو تنها باید بتواند مغازه و نوع فعالیت آن را به طور مناسب توضیح دارد. به گونه‌ای که در اولین نگاه مشتریان، تاثیرات مثبتی را در اذهان ایشان در مورد یک مغازه ایجاد کند. هنگامی که این مرحله به طور صحیح انجام گیرد می‌تواند منجر به تبلیغات هدفمند و مفیدی شود.

نوع تابلو مغازه

در تابلوسازی انواع تابلوها با طرح ها و متریال های مختلفی وجود دارد. همین موضوع به نوعی مزیت تبدیل شده تا تابلوهای تبلیغاتی متنوعی در سطح شهر نصب شوند. اما نکته‌ای که در این باره وجود دارد، طراحی نوع تابلو است. یک مجموعه تابلوسازی معتبر با استفاده از مهارت و تجربه خود و بکارگیری دستگاه ها و نرم افزارهای مختلف، بهترین و مناسبترین تابلو را برای مشتری خود طراحی می‌کند.

برای مثال مراحل طراحی و ساخت تابلو چلنیوم با تابلو فلکسی فیس و یا تابلو لایت باکس متفاوت است. اینکه کدامیک از آنها می‌تواند در تبلیغات یک مغازه مناسب‌تر باشد بستگی به طراح مجموعه و تصمیم مشتری دارد.

رنگ تابلو

آشنایی با هارمونی و شناخت رنگ ها در طراحی تابلو تبلیغاتی بسیار مهم است. اینکه چه رنگی را در کنار چه رنگ دیگری بکار ببریم تا نمای تابلو شیکتر و جذابتر شود از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. همچنین بکار گیری رنگ های صحیح در طراحی یک تابلو می‌تواند هدف تبلیغاتی یک مغازه را هرچه سریعتر پیش برده و نقش مهمی در بازاریابی و کسب درآمد را ایجاد نماید.

خلاقیت در طراحی تابلو مغازه

اما مهمترین موضوع در بحث طراحی تابلو مغازه، خلاقیت است. خلاقیت به معنای آفریدن و آفرینشگری است که موازات و هم جهت با خلق نمودن می‌باشد. این موضوع تاثیر بسزایی در میزان فعالیت کسب و کارها و فروش محصولات یا خدمات آنها دارد. خلاقیت در حرفه طراحی، صنعت و هنر تابلوسازی را با یکسری دگرگونی ها و تغییرات عظیم روبرو شده است. به طوری که با کمی دقت به تابلو مغازه ها و روش های تبلیغاتی می‌توان متوجه این موضوع شد که تاثیرات شگفت انگیز یک تابلو مغازه را همراه با طرحی زیبا مشاهده و لمس نمود.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ‌ها

ارسال یک پاسخ

می‌خواهید در گفتگو‌ها شرکت کنید؟
راهنمایی رایگان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *