تابلو فلکسی

تابلو فلکسی یا تابلو فلکس فیس (Flex Face) از انواع تابلوهای موجود در صنعت تابلوساز می‌باشد. هر فردی برای موفقیت در کسب و کار خود نیاز به تابلو تبلیغاتی دارد. درواقع می‌توان گفت بدون داشتن تابلوی تبلیغاتی، عملا فعالیت شما بی‌فایده است. افراد به واسطه تابلو سر درب مغازه یا فروشگاه شما متوجه خدماتتان می‌شوند و در صورت نیاز به شما رجوع می‌کنند.

در واقع می‌توان گفت، تابلو تبلیغاتی نقش و تاثیر بسیار مهمی در معرفی کسب و کار شما دارد. بواسطه آن می‌توانید مخاطبان را به مشتری خود تبدیل کنید. در نتیجه در انتخاب آن باید بسیار دقت کرد.

می‌توان گفت یکی از پرکاربردترین انواع تابلوها در زمنیه تبلیغات برای کسب و کارهای مختلف، تابلو فلکسی است. از جمله دلایلی که بسیار در بین کسب و کارهای مختلف استفاده می‌شود، مقرون به صرفه بودن آن است.

چرا که علاوه بر نورانی بودن تابلو فلکسی، رویه فلکس آن براحتی قابل تعویض بوده و می‌توان از این ویژگی جهت تغییر طرح تابلو های فلکس بعداز چند سال استفاده نمود. با صرف یک هزینه کم شما می‌توانید به بهترین شکل ممکن کسب و کار خود را تبلیغ کنید و مخاطبان را به سمت خود هدایت نمایید.

از تابلو فلکس فیس بیشتر به عنوان سرب درب برای تابلو مغازه و شرکت ها، تابلو فروشگاه ها، تبلیغات محیطی و در برخی بیلبوردها قابل استفاده است. از کشورهای تولید کننده تابلو فلکسی می‌توان به چین و کره اشاره نمود.

فلکسی

ویژگی تابلو فلکس فیس

تابلو فلکسی به دلیل داشتن رویه ابریشمی و پوشش کوتینگ، مقاومت بالایی در برابر نور آفتاب، گرمای شدید و شرایط جوی مختلف دارد. به همین منظور قابل استفاده در تمام مناطق آب و هوایی می‌باشد. این تابلو به شکل های مکعبی، ریلی، سپری و اسکلت فلزی تولید می‌شوند.

عمر این تابلو با توجه به نوع کیفیت متریال بکار گرفته شده در آن بین 3 تا 7 سال می باشد . باتوجه به آنکه Flex Face به دلیل داشتن ویژگی های منحصر به فرد در دوام و عبور نور، منحصراً به عنوان مدیای چاپ برای مصارف تبلیغاتی پشت نور دار مورد استفاده قرار می گیرد.

همانطور که اشاره شد دو کشور چین و کره متریال این تابلو را تولید می‌کنند. وزن انواع فلکسی های چینی معمولا 18 اُنس و نوع کُره‌ای آن 20 اُنس است. از بهترین انواع روکش های این تابلو نوع کره‌ای می‌باشد. در نتیجه اگر هزینه بیشتری برای تابلو فلکسی می‌خواهید صرف کنید، اولویت انتخاب خود را برروی جنس کره‌ای قرار دهید. .

مزایای تابلو فلکسی فیس

تابلو فلکسی باتوجه به ویژگی هایی که دارد، دارای مزایای بسیاری می‌باشد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت بالا در برابر تغییرات آب و هوا
 • مقاومت در برابر رطوبت و نور خورشید
 • قابل استفاده در تمام شرایط آب و هوایی و جوی
 • قابلیت تعویض رویه فلکسی
 • دوام و عمر بالا به علت استفاده از مواد با کیفیت در ساخت آن
 •  مقاومت در برابر گاز ازن، اشعه ماورای بنفش
 • توانایی تغییر طرح بدون آسیب و بدنه اصلی تابلو
 • مقرون به صرفه بودن

معایب تابلو فلکسی فیس

البته این تابلو نیز با وجود مزایای زیاد، دارای معایبی می‌باشد. مواد اولیه و متریال های تابلو Flex Face از جنس های متفاوتی است. درنتیجه، انتخاب مواد اولیه بی‌کیفیت باعث ایجاد محصولی نامناسب می‌شود.

با شناخت مواد با کیفیت و سپردن کار به افراد با تجربه طول عمر و دوام تابلو طراحی شده بیشتر خواهد گشت. از دیگر معایب این تابلو میتوان گفت که:

 • روکش این تابلو آسیب پذیر بوده و بر اثر برخورد جسم تیز و برنده امکان پاره شدن آن وجود دارد.
 • کثیف شدن تابلو بر اثر عوامل جوی و محیطی مانند باران و آلودگی هوا.
 • محدودیت اجرای تابلو به شکل های خاصی و فرم های غیر مستطیل. البته این مورد غیر ممکن نبوده اما با هزینه های بیشتر و در شرایط خاص امکان پذیر است.

انواع تابلو فلکس فیس

تابلو فلکسی بر اساس تعداد فریم و روکش های استفاده شده در آن تقسیم می‌شود. باتوجه به تعداد فریم، آن تابلو تبلیغاتی شامل تک فریم و دو فریم است.

تابلوی تک فریم: این تابلو دارای یک فریم می‌باشد که روی پارچه نصب می‌شود. برای نوردهی آن از پروژکتور بکار گرفته می‌شود که از لحاظ هزینه نیز مقرون به صرفه‌تر است.

تابلو دو فریم: این نوع تابلو از دو عدد فریم تشکیل شده است. در فریم زیرین لامپ های مهتابی بر روی ورق گالوانیزه قرارداده می‌شود و در فریم رو پارچه را قرار می‌دهند.

همچنین باتوجه به روکشی که بر روی تابلو Flex Face نصب می‌شود، دارای دو نوع سپری کلیپسی و پرچی است.

طرح تابلو فلکس فیس

طرح تابلو فلکس فیس در صنعت تابلوسازی با استفاده از نرم افزار تهیه و چاپ می‌شود. نوع دستگاه چاپ طرح بر کیفیت چاپ تاثیر بسزایی دارد.

اگر بنر تابلو از نوع کره‌ای باشد اما دستگاهی که با آن چاپ انجام می‌شود دارای کیفیت پایین چاپ باشد، تابلو شما از کیفیت بالایی برخوردار نخواهد شد.

همچنین لازم به ذکر است که کیفیت طرح چاپ شده پر رنگ‌تر از نمونه‌ی طراحی شده در نرم افزار است. چرا که در غیر اینصورت در طول شب وقتی نور مهتابی پشت طرح تابلو می‌افتد طرح شما ممکن است بی‌رنگ جلوه دهد.

در آخر طرح موردنظر بر روی قاب پروفیلی نصب شده و نورپردازی آن بوسیله لامپ تنظیم می‌گردد. همچنین ابعاد این تابلو تبلیغاتی با توجه به محل نصب و سلیقه مشتری متفاوت است.

تابلو فلکسی
تابلو فلکسی

نورپردازی در تابلو فلکسی فیس

با توجه به آنکه تابلو فلکسی فیس قابلیت عبور نور را دارد از لامپ فلورسنت، مهتابی و LED (به منظور کاهش مصرف انرژی) برای روشنایی این تابلوهای تبلیغاتی استفاده می‌شود. نورپردازی تابلو فلکسی یک فرایند مشخصی دارد. در این تابلو به ازای هر 30 تا 35 سانتی‌متر، یک عدد لامپ مهتابی قرار گرفته می‌شود.

برای روشنایی آن، استفاده از لامپ های 120 تا 60 سانتی کافی خواهد بود. به منظور آنکه تابلو از کیفیت نورپردازی مناسبی برخوردار باشد، باید هر سال قسمت نورپردازی و مهتابی های آن چک شود و در صورت خرابی آن ها را تعویض کنید.

روش ساخت و نصب تابلو فلکسی فیس

در ابتدا طرح مورد نظر تابلو فلکسی را با استفاده از نرم افزار فتوشاپ، طراحی و سپس آن را بر روی متریال فلکسی توسط دستگاه های چاپ، به چاپ می‌رسانند. در مرحله بعدی یک قاب از نوع پروفیل را آماده و سپس فلکسی را بر روی آن سوار می‌کنند. در مرحله آخر ساخت و نصب تابلو تبلیغاتی فلکسی، نورپردازی تابلو را نصب و تنظیم می‌نمایند.

برای این منظور نصب لامپ مهتابی بر روی ورق های گالوانیزه یا همان سینی مهتابی که به صورت کشویی است در قاب پروفیل جاسازی می‌شود. با نصب پروژکتور بر روی کار یا نصب LED در پشت کار نورپرازی نیز به اتمام می‌رسد.

تفاوت بنر و تابلو فلکسی فیس

می‌توان گفت تنها تفاوت شایع میان بنر و تابلو فلکسی فیس در نورپردازی است. درواقع متریال فلکسی به جنسی گفته می‌شود که نور را از خود عبور می‌دهد؛ اما بنر توانایی عبور نور را ندارد. برای این منظور از پروژکتور برای نورپردازی بنر استفاده می‌شود.

درنتیجه اگر موضوع نورپردازی در تابلو موردنظرتان مهم نیست، می‌توانید از بنر استفاده کرده و نور کمی هم بواسطه پروژکتور برای آن فراهم نمایید. اما اگر نور برایتان اهمیت دارد می‌توانید از تابلو فلکسی فیس که توانایی عبور نور از خود را دارد استفاده نمایید.