تابلو حروف استیل

تابلو حروف استیل از جمله تابلوهای پر تقاضا در صنعت تابلوسازی می‌باشد. این تابلو تقریبا از تابلوهای قدیمی موجود رد این صنعت محسوب می‌شود که به شیوه ها و روش های متفاوتی ساخته می‌شود. تابلو حروف برجسته استیل از جمله تابلوهای پرطرفدار از این خانواده محسوب می‌شود که به عنوان تابلو سردرب و یا تابلو تبلیغاتی محیط های داخلی به کار می‌رود.

با وجود اینکه حضور تابلوهای جدیدتری مانند چلنیوم باعث کنار گذاشته شدن برخی تابلوهای حروفهای فلزی همچون مسی و برنجی و آهنی شده است؛ اما تابلو حروف استیل به دلیل طرح و ساخت های جدیدتر و زیباتر هرگز از مد نیفتاده و همچنان طرفداران بسیاری دارد.

در گذشته به دلیل نبودن امکانات و تجهیزات لازم در صنعت تابلوسازی، از قیچی دستی به منظور برش این ورق سخت استفاده می‌شد. در نتیجه لبه های آن موج دار و سطح آن لکه دار میگشت و از این طریق کیفیت و زیبایی ظاهری تابلو کاسته می‌شد. همچنین هیچ راه اصلاحی برای برطرف کردن این عیوب وجود نداشت.

امروزه با استفاده از ابزارهای پیشرفته مختلف، طرح ها و رنگهای متنوع و زیباتری از تابلو حروف استیل ساخته می‌شود. در ساخت این نوع حروف های برجسته توانایی هرگونه تغییر در ساخت و ایحاد طرح های متنوع و جدید و مطابق با هر سلیقه‌ای وجود دارد. همچنین بوسیله دستگاه های مجهز لیزری، برش این ورق ها خیلی سریع و ساده و بی نقص شده است و زیبایی حروف استیل ساخته شده نسبت به گذشته چندین برابر گشته است.

تابلو حروف استیل

اهمیت استیل در تابلوسازی

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که استیل همان فولاد است؛ اما این چنین نیست. استیل نوعی فلز است که از ترکیب آهن، کربن و کروم به دست می‌آید. فولاد به هیچ عنوان در برابر رطوبت مقاوم نیست و زود واکنش می‌دهد. به همین منظور برای افزایش مقاومت در برابر رطوبت، از انواع ورق‌های استیل استفاده می‌شود.

این ورق ها به دلیل وجود عنصر کربن و کروم در ترکیب خود، در مقابل رطوبت مقاومت بی‌نظیری از خود نشان می‌دهند و در عین حال ظاهری زیبا، براق و صیقلی دارند. درنتیجه گزینه مناسبی برای نصب در مناطقی است که آبریز زیادی دارند و در معرض آب، باد، رطوبت و تغییرات دمای مختلف قرار می‌گیرند.

در گذشته تابلوهای حروف استیل قادر به نورپردازی و عبور نور از خود نبودند. اما امروزه با پیشرفت هایی که در حوزه تابلوسازی صورت گرفته، این مشکل برطرف شده و می‌توان آنرا به زیباترین شکل نورپرداز کرد.

مزایای تابلو حروف استیل

تابلو حروف استیل باتوجه به ویژگی هایی که دارد، دارای مزایای بسیاری می‌باشد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •  ضد زنگ، خوردگی و خش  (stainlesssteel)
 •  جلوه زیبا و طبیعی حتی بدون رنگ زدن
 • دارای ساختار کلاسیک
 •  قابل استفاده در شهرهای ساحلی و آب و هوای مرطوب
 •  دوام، ماندگاری و عمر بالا
 •  نیاز به نگهداری کمتر از سایر متریال تابلو سازی
 •  ماندگاری و عمر طولانی در مقایسه با دیگر آلیاژها
 • به دو صورت با نور پشت (نوراندریک) و بدون نور بدون حروف استیل
 • قیمت مناسب تابلو حروف استیل
 • پر کاربرد بودن در فضاهای داخلی و خارجی

قیمت تابلو حروف استیل

متریال ها و فاکتورهای مختلفی وجود دارد که وجود هر کدام از آنها در تابلو حروف استیل، بر قیمت نهایی آن بی‌تاثیر نیست. از جمله آنها میتوان به عوامل زیر اشاره نمود:

 • اندازه و قطر حروف مورد استفاده روی تابلو
 • قاب مورد استفاده در تابلو و جنس آن
 • نورپردازی خارج و داخل قاب تابلو و حروف
 • طول و عرض تابلو
 • اندازه قطر لبه
 • تعداد رنگ‌های مورد استفاده در ساخت تابلو استیل
 • فونت و اندازه حروف به کار رفته روی تابلو
 • متریال و جنس مواد مصرف شده در ساخت تابلو

انواع تابلو حروف استیل

تابلو استیل نوراندریک یا همان نور مخفی

نور مخفی از جمله ترفندهایی است که امروزه تابلوسازان به منظور نورپردازی تابلو حروف استیل استفاده می‌کنند. در این روش ابتدا بوسیله چند اسپیسر 3 تا 5 سانتی متری، بین حروف برجسته و زمینه تابلو، فاصله ایجاد می‌کنند. پس از آن درون حروف برجسته استیل را لامپ های SMD رو به بیرون قرار می‌دهند تا نور بر روی زمینه کار متمرکز گردد. این کار نور را به صورت گسترده روی زمینه تابلو پخش کرده و ظاهری بسیار زیبا را ایجاد خواهد کرد.

تابلو استیل با لبه پلاستیک

در تابلو استیل نوراندریک نور بصورت گسترده پخش شده و متمرکز نبود. در تابلو استیل لبه پلاستیک این محدودیت برطرف شده و شما می‌توانید مطابق با سلیقه خود نور را دقیقا دور حروف متمرکز کنید. برای این منظور یک لبه یک سانتی متری PVC دور حروف قرار می‌دهند تا نور از این لبه پلاستیک که به آن کانتور گفته می‌شود، به بیرون بتابد.

تابلو استیل رینگی

تابلو حروف استیل رینگی از جمله جدیدترین تابلوهای موجود در این خانواده تابلوسازی می‌باشد. این تابلو در واقع نوعی حروف برجسته می‌باشد که قابلیت نور پردازی را داشته و به عنوان تابلو های سردر و داخل اماکن تجاری و مسکونی استفاده می‌شود. این تابلو خود دارای انواع متفاوتی است که از جمله آنها میتوان به حروف استیل رینگی یک سمت رینگ، دو طرف رینگ و حروف های رینگی تلفیقی همراه با پلکسی گلاس، فلز، کریستال، چلنیوم و … اشاره نمود.

طریقه ساخت و نصب تابلو حروف استیل

در فرایند ساخت تابلو، پس از آنکه تابلو جروف استیل با استفاده از نرم افزارهای مختلف طراحی شد، آن را آماده برشکاری با استفاده از لیزر می‌کنند. سپس حروف برش خورده به همراه لبه به روی میز منتاژ تابلو منتقل می‌گردند. در مرحله منتاژ تابلو استیل حروف برش خورده و لبه را بوسیله قلم مخصوص و لحیم به هم متصل می‌کنند.

برای نصب تابلو، ابتدا آن را بوسیله پایه هایی از جنس مفتول که به پشت حروف استیل جوش داده شده، بر روی کامپوزیت و یا ترمووود نصب می‌کنند. برای نورپرداز از لامپ های SMD  استفاده می‌شود که هم کم مصرف هستند هم روشنایی زیبایی را ایجاد می‌کنند.

تابلو حروف استیل